Wulkan Etna – największa atrakcja turystyczna Sycylii

Sycylia nie jest aktualnie najpopularniejszym miejscem wypoczynku polskich turystów, nie oznacza to jednak, że nie jest atrakcyjna. Są tu plaże, zabytki, wspaniały klimat, kursują tu tanie linie lotnicze. Włoska wyspa jest miejscem znacznie bezpieczniejszym niż Egipt, Tunezja czy Turcja, ale część turystów odstrasza… sycylijska mafia oraz budząca ciągły niepokój Etna. Ten największy w Europie wulkan, cały czas pozostaje czynny i aktywny. Mimo to, jest udostępniony dla ruchu turystycznego, jest kolejka górska, są wyciągi narciarskie, schroniska, szlaki dla turystów pieszych i rowerowych. Wszystko zatem wydaje się być pod kontrolą, ale Etna co jakiś czas budzi się i przypomina o swojej aktywności mniejszymi lub większymi erupcjami. Na szczęście nie są one zbyt groźne, bardziej widowiskowe, co tylko zwiększa turystyczną atrakcyjność tego regionu.

img_9810
Poboczne, wygasłe kratery Eny

Zwiedzanie wulkanu Etna odbywa się zazwyczaj od jej południowej strony. To tam, z Katanii, kursuje codziennie miejski autobus, który wwozi turystów na wysokość 1920 m.n.p.m., tuż pod schronisko Giovanni Sapienza. Tutaj, oprócz schroniska, knajp i sklepików z pamiątkami, znajduje się dolna stacja kolei linowej. Za 35 Euro można w kilka minut dotrzeć na wysokośc 2500 m.n.p.m. W szczycie sezonu na pewno więcej czasu zajmie stanie w kolejce po bilet do wyciągu. Po dotarciu do górnej stacji, można kontynuować podróż w górę terenowymi ciężarówkami aż na wysokość 2900 mnpm. Koszt takiej atrakcji to dodatkowo 35 Euro. Stamtąd centralne kratery Etny, znajdujące się na wysokości ok. 3300-3400 (wysokość zmienia się w zależności od wielkości i rodzaju erupcji) wydają się być na wyciągnięcie ręki. Chętni, w towarzystwie indywidualnego przewodnika, dodatkowo opłacanego, mogą wybrać się na wspinaczkę na szczyt.

img_9795
Widok na centralne kratery wulkanu Etna

Ze względu na wysokość, należy ze sobą zabrać ciepłe ubranie i w miarę porządne obuwie. Zresztą, dla zapominalskich, na górnej stacji wyciągu znajduje się wypożyczalnia ciepłej odzieży. W wycieczkę warto wybrać się przy sprzyjającej pogodzie, bo gęste chmury i mgły, które często spowijają wierzchołek Etny, potrafią odebrać radość z wycieczki. A trzeba przyznać, że Etna jako punkt widokowy sprawdza się znakomicie!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s